روش نصب ADB and Fastboot بر روی انواع سیستم عامل

ای دی بی چیست؟

مخفف “Android Debug Bridge” و یک ابزار خط فرمان است که برای برقراری ارتباط با تلفن های هوشمند ، تبلت، ساعت هوشمند و یا هر دستگاه دیگری که بتواند سیستم عاملAndroid (حتی شبیه ساز) را به کار ببرد، استفاده می شود. دستورات خاص دودویی هستند که برخی از آنها به تنهایی کار می کنند، بیشتر دستوراتی هستند که به دستگاه متصل ارسال می کنیم.

نحوه ی فعال سازی ADB در گوشی

به تنظیمات تلفن خود بروید.

روی گزینه About Phone در انتهای منو ضربه بزنید.

برای آشکار ساختن Developer Options در دستگاه های مختلف روش متفاوتی وجود دارد می بایست روش آن را بیابید مثلاً در برخی از گوشی ها باید 7 بار متوالی روی گزینه Build Number ضربه بزنید.

سپس به صفحه تنظیمات بروید. یک گزینه ی جدید به نام Developer Options که مخفی بود به منو افزوده شد و با انجام مراحل بالا اکنون می توانید به آن دسترسی داشته باشید. وارد آن شوید.

نصبADB & Fastboot بر روی مایکروسافت ویندوز

فایل ADB را برای ویندوز بارگیری کنید.

جهت نصب درایور ADB Fastboot، نرم افزار را اجرا کنید، با زدن دو بار Next، به مراحل بعدی بروید، محل نصب درایور را تغییر ندهید و با زدن Next، به مراحل بعدی بروید و در نهایت نرم افزار را Install کنید.

پس از نصب، آیکون جدیدی بر روی دسکتاپ با نام Minimal ADB & Fastboot ظاهر شده است، آن را اجرا کنید، درصورت پیدا نکردن، در منوی Start، آن را سرچ کنید.

پس از اجرای نرم افزار محیط CMD، برای شما باز می شود.

سپس گوشی یا تبلت خود را با کابل USB به رایانه متصل کنید. حالت USB را به حالت “file transfer (MTP) ” تغییر دهید.

در انتها دستور adb devices را وارد کنید. اگر عملیات موفقیت آمیز بود، اکنون باید شماره سریال دستگاه خود را در قسمت فرمان مشاهده کنید. اکنون می توانید هر دستور ADB را بر روی دستگاه خود اجرا کنید.

نصب ADB در لینوکس

برای نصب adb بر روی لینوکس وارد محیط ترمینال میشویم و دستوات زیر را وارد میکنیم.

‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍sudo apt update
sudo apt install adb
sudo apt install fastboot

دستگاه خود را با کابل USB خود به دستگاه Linux خود وصل کنید. حالت اتصال را به حالت ” (MTP) file transfer “تغییر دهید.

دستور زیر را اجرا کنید.

adb devices

با استفاده از گوشی یا تبلت خود، فوراً مشاهده خواهید کرد که از شما می خواهد اجازه اتصال ” USB Debugging “را مشاهده می کنید. که می بایست اتصال را مجاز کنید.

این لینک مربوط به ویندوز است!!!